Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy w Przedszkolu Niepublicznymm "ELF"

Procedura postepowania w przypadku stwierdzenia wszawicy w Przedszkolu niepublicznym „ELF"

Podstawa prawna:
Rozporzadzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczenstwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkolach i placówkach (Dz. U. z 2003r. Nr 6 poz. 69 ze zmianami) Rozporzadzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkól (Dz. U. z dnia 2001r. Nr 61 poz. 624 ze zmianami)

Cel procedury:
Procedura ma zapewnic higieniczne warunki pobytu dzieci w przedszkolu oraz chronic przed rozprzestrzenianiem sie wszawicy w placówce

Zakres procedury:
Procedura dotyczy postepowania w przypadku stwierdzenia wszawicy w przedszkolu. Uczestnicy postepowania-zakres odpowiedzialnosci:

1. Rodzice ( opiekunowie prawni): musza miec swiadomosc koniecznosci monitorowania na biezaco czystosci skóry glowy wlasnego dziecka

2. Nauczyciele: zobowiazani sa do natychmiastowego zglaszania dyrektorowi przedszkola sygnalów dotyczacych pojawienia sie wszawicy w przedszkolu

3. Pracownicy obslugi: winni zglosic swoje podejrzenia, co do wystapienia wszawicy w danej grupie nauczycielowi, badz dyrektorowi

4. Dyrektor: jest zobowiazany do zapewnienia dzieciom higienicznych warunków pobytu w przedszkolu, a pracownikom higienicznych warunków pracy.

Opis procedury:
1. Dyrektor przedszkola zarzadza dokonanie przez nauczycielke lub osobe upowazniona kontroli czystosci skóry wszystkich dzieci w grupie z zachowaniem zasady intymnosci (nie informuje o wyniku pozostalych osób)

2. Nauczycielka zawiadamia rodzic dzieci, u ktych stwierdzono wszawice o koniecznosci podjecia niezwlocznie zabieg higienicznych sky glowy. W razie potrzeby instruuje rodzic o sposobie dzialan, informuje tez o koniecznosci poddania sie kuracji wszystkich domownik i monitoruje skutecznosc dzialan, jednoczesnie informuje dyrektora przedszkola o wynikach kontroli i skali zjawiska

3. Aby skutecznie wyeliminowac wszawice, na czas kilkudniowej kuracji nalezy dziecko odizolowac od grupy, tj. pozostawic w domu.

4. Nauczycielka (w przypadku braku, osoba posiadajaca stosowne kwalifikacyjne, która dyrektor upowaznil) po uplywie 7 -1 O dni kontroluje stan czystosci sky glowy dzieci po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodzic.

5. W sytuacji stwierdzenia nieskutecznosci zalecanych dzialan, nauczycielka (w przypadku braku, osoba posiadajaca stosowane kwalifikacje, która dyrektor upowaznil) zawiadamia o tym dyrektora przedszkola w celu podjecia bardziej radykalnych krok (zawiadomienie osrodka pomocy spolecznej o koniecznosci wzmozenia nadzoru nad realizacja funkcji opiekunczych przez rodzic dziecka oraz udzielenia rodzinie potrzebnego wsparcia).


Stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci
1. W sytuacji zauwazenia gnid lub wszy we wlosach dziecka nalezy zastosowac dostepne w aptekach preparaty, kte skutecznie likwiduja pasozyty i ich jaja.

2. W sytuacji wystapienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni poddac sie wszyscy domownicy. Codzienne, czeste czesanie gestym grzebieniem lub szczotka, zwiazywanie wlosów w sytuacjach narazenia na bliski kontakt z innymi osobami, czeste mycie wlosów, przestrzeganie zasad higieny (wlasne szczotki, grzebienie, spinki, gumki)-utrudniaja zagniezdzenie sie pasozytów.

3. Czeste mycie i kontrolowanie glowy dziecka pozwala szybko zauwazyc zakazenie.

4. Szampony i inne produkty „przeciw wszom" nie zabezpieczaja przed zakazeniem i nie powinny byc stosowane jedynie jako srodek zapobiegawczy. Zgodnie z instrukcja zamieszczona na opakowaniach tych produkt, zaleca sie powtarzanie kuracji w odstepie kilku dni (mniej wiecej 7 -10 dni), w celu zabicia larw. Do kuracji trzeba uzyc grzebienia o bardzo gestych zebach. Usuniecie gnid jest niezbedne ale i bardzo trudne, dlatego zaleca sie ich pojedyncze sciaganie z wlosów lub obciecie wlosów.

5. Grzebienie i szczotki nalezy myc w cieplej wodzie z dodatkiem szamponu przeciw wszom i moczyc w wodzie okolo godziny. Ubrania prac w pralce w temperaturze 60° (temp. powyzej 53,5 zabija wszy i ichjaja). Przescieradla, poszewki na poduszki, posciele, reczniki i odziez nalezy wyprasowac goracym zelazkiem.

6. Podstawowa zasada profilaktyki wszawicy jest stala, systematyczna kontrola czystosci sky glowy i wlosów dokonywana przez rodzic i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauwazenia.

7. Rodzice powinni uczciwie poinformowac nauczycielki lub dyrektora. Pomoze to w likwidacji ogniska wszawicy i w efekcie -zapobiegnie sie nawracajacemu wzajemnemu zakazaniu dzieci

8. W sytuacji stwierdzenia nieskutecznosci zalecanych dzialan (trzykrotne odsylanie tego samego dziecka), osoba-nauczyciel, która dyrektor upowaznil, zawiadamia o tym dyrektora przedszkola w celu podjecia bardziej radykalnych krok (zawiadomienie osrodka pomocy spolecznej o koniecznosci wzmozenia nadzoru nad realizacja funkcji opiekunczych przez rodzic dziecka oraz udzielenia rodzinie potrzebnego wsparcia).